BAFTA TV Awards 2014: Complete List of Nominees

  • Rate this Story
  • 0
  • 0

By Riza Ornos | April 8, 2014 10:08 AM EST

The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) announced on April 7 its full list of nominees for the 2014 BAFTA TV Awards. "Southcliffe" and "The IT Crowd" are leading the list of nominees with four nominations each, while Channel 4 is having a field day for having most nominations to date.

Hosted by Graham Norton, the BAFTA TV Awards 2014 is scheduled to kick off on Sunday, May 18. With mixed reviews from critics, "Southcliffe's" nominations include Best Mini-Series, Leading Actor for Sean Harris and Supporting Actor for Rory Kinnear.

"Broadchurch's" lead star David Tennant unfortunately failed to secure himself a nomination but last year's double-winner Olivia Colman is up again for another Best Actress nod. "The IT Crowd's" four nods include its three stars Chris O'Dowd,, Katherine Parkinson and Richard Ayoade.

BBC Two drama series "The Fall" is up for two nominations, lead actor Jamie Dornan is up for Best Actor award for his outstanding portrayal of serial killer Paul Spector. "The Fall's" Allan Cubitt, Julian Stevens, Gub Neil and Jakob Verbruggen are nominated for Best Mini-Series.

Channel 4 receives a total of 27 nominations, while BBC One and BBC Two got 17 nods. The 2014 BAFTA TV Awards rewarded SKY with only three nominations; David Attenborough's is the network's high profile nominee in the Specialist Factual category.

Here's the full list of nominations in the 2014 BAFTA TV Awards take from the Telegraph.

LEADING ACTOR

Jamie Dornan, The Fall - BBC Two

Sean Harris, Southcliffe - Channel 4

Luke Newberry, In The Flesh - BBC Three

Dominic West, Burton and Taylor - BBC Four

LEADING ACTRESS

Helena Bonham Carter, Burton and Taylor - BBC Four

Olivia Colman, Broadchurch - ITV

Kerrie Hayes, The Mill - Channel 4

Maxine Peake, The Village - BBC One

SUPPORTING ACTOR

David Bradley, Broadchurch - ITV

Jerome Flynn, Ripper Street - BBC One

Nico Mirallegro, The Village - BBC One

Rory Kinnear, Southcliffe - Channel 4

SUPPORTING ACTRESS

Shirley Henderson, Southcliffe - Channel 4

Sarah Lancashire, Last Tango in Halifax - BBC One

Claire Rushbrook, My Mad Fat Diary - E4

Nicola Walker, Last Tango in Halifax - BBC One

ENTERTAINMENT PERFORMANCE

Ant and Dec, Ant and Dec's Saturday Night Takeaway - ITV

Charlie Brooker, 10 O'Clock Live - Channel 4

Sarah Millican, The Sarah Millican Television Programme - BBC Two

Graham Norton, The Graham Norton Show - BBC One

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME

Frances de la Tour, Vicious - ITV

Kerry Howard, Him & Her: The Wedding - BBC Three

Doon Mackichan Plebs - ITV2

Katherine Parkinson, The IT Crowd - Channel 4

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME

Richard Ayoade, The IT Crowd - Channel 4

Matthew Baynton, The Wrong Mans - BBC Two

James Corden, The Wrong Mans - BBC Two

Chris O'Dowd,The IT Crowd - Channel 4

SINGLE DRAMA

An Adventure in Space and Time, Mark Gatiss, Matt Strevens, Terry McDonough, Caroline Skinner - BBC Wales/BBC America/BBC Two

Black Mirror: Be Right Back, Barney Reisz, Charlie Brooker, Owen Harris - Zeppotron/Channel 4

Complicit, Guy Hibbert, Niall MacCormick, Kevin Toolis, Jolyon Symonds - Many River Films/Channel 4

The Wipers Times, David Parfitt, Andy De Emmony, Ian Hislop, Nick Newman - Trademark Films/BBC Two

MINI-SERIES

The Fall, Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neil - Fables Lts/Artists Studio/BBC Two

The Great Train Robbery, Production Team - World Productions/BBC One

In the Flesh, Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell - BBC Drama Production Salford/BBC America/BBC Three

Southcliffe, Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger - Warp Films/ Channel 4

DRAMA SERIES

Broadchurch, Production Team - Kudos and Imaginary Friends (a co-production)/ITV

My Mad Fat Diary, Tom Bidwell, Greg Brennan, Roanna Benn, Jude Liknaitzky - Tiger Aspect Productions/E4

Top of the Lake, Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell - See-Saw Films/BBC Two

The Village, Production Team - Company Pictures/BBC One

SOAP & CONTINUING DRAMA

Casualty, Production Team - BBC Drama Productions/BBC One

Coronation Street, Production Team - ITV Studios/ITV

EastEnders, Production Team - BBC Productions/BBC One

Holby City, Production Team - BBC Drama Productions/BBC One

INTERNATIONAL

Borgen, Adam Price, Tobias Lindholm, Jannik Johansen, Camilla Hammerich - DR/BBC Four

Breaking Bad, Vince Gilligan, Mark Johnson, George Mastras, Sam Catlin - High Bridge Productions, Inc. and Gran Via Productions in association with Sony Pictures Television/Netflix

House of Cards, Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey - Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association with Media Rights Capital for Netflix/Netflix

The Returned, Caroline Benjo, Fabrice Gobert - Haut et Court/Channel 4

FACTUAL SERIES

Bedlam, David Nath, Amy Flanagan, Rupert Houseman, Peter Beard - The Garden Productions/Channel 4

Educating Yorkshire, David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty - TwoFour Productions/Channel 4

Keeping Britain Alive: The NHS in a Day, Magnus Temple, Amy Flanagan, Zac Beattie, Susannah Price - The Garden Productions/BBC Two

The Route Masters: Running London's Roads, Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist - Blast! Films/BBC Two

SPECIALIST FACTUAL

David Attenborough's Natural History Museum Alive, David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Dan Smith - Collossus Productions/Sky 3D

Martin Luther King: The March on Washington, John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson - Smoking Dogs Films/BBC Two

Richard III: The King in the Car Park, Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond - Darlow Smithson/Channel 4

Story of the Jews, Production Team - Oxford Film and Television/BBC Two

SINGLE DOCUMENTARY

28 Up South Africa, Angus Gibson, Jemma Jupp - Shiver/Aljazeera English/ITV

The Day Kennedy Died, Leslie Woodhead, Lorraine McKechnie, Sue Summers - Finestripe Productions/ITV

The Murder Trial, Nick Holt, Marina Parker, Kate Barker, Ben Brown - Windfall Films/ Channel 4

The Unspeakable Crime: Rape, Sara Hardy, Blue Ryan, Emma Hindley, Gwyn Jones - Goldstar Productions/BBC One

FEATURES

The Choir: Sing While You Work, Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude - Twenty Twenty Television/BBC Two

Grand Designs, Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale - Boundless (part of FremantleMedia UK)/Channel 4

The Great British Bake Off, Annabel Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans - Love Productions/BBC Two

Long Lost Family, Production Team - Wall To Wall Productions/ITV

REALITY & CONSTRUCTED FACTUAL

The Big Reunion, Production Team - Potato for ITV Studios/ITV2

Dragons' Den, Ceri Aston, Steven Handley, Paul Newton, Angela Williams - BBC Entertainment Production Salford/BBC Two

Gogglebox, Tania Alexander, Paul Broadbent, Chantal Boyle - Studio Lambert/Channel 4

The Undateables, Luke Sewell, Sarah Spencer, Amelia Hann, Walter Luzzolino - Betty TV/Channel 4

CURRENT AFFAIRS

The Cruel Cut, Richard McKerrow, Kieran Smith, Vicki Cooper, Leyla Hussein - Love Productions/Channel 4

The Hunt for Britain's Sex Gangs (Dispatches), Anna Hall, Matt Pinder, Paddy Garrick, Tazeen Ahmed - True Vision/Channel 4

North Korea: Life Inside the Secret State (Dispatches), Production Team - Hardcash Productions/Channel 4

Syria: Across the Line (Dispatches) Production Team -/ Quicksilver Productions Channel 4

NEWS COVERAGE

Channel 4 News, Production Team - ITN/Channel 4

ITV News at Ten: Woolwich Attacks, Production Team - ITN for ITV News/ITV

The Dale Cregan Verdict: North West Tonight Spercial, Production Team - BBC News/Northwest Tonight Special/BBC One

The Lee Rigby Trial: ITV Granada Reports, Production Team - ITV Granada/ITV

SPORT & LIVE EVENT

Bollywood Carmen Live, Production Team - BBC Sports/BBC Three

Glastonbury 2013, Production Team - BBC Music Productions/BBC Two

The Ashes 2013 - 1st TestT, Day 5 Production Team - BSKYB, Sky Sports/Sky Sports 2

Wimbledon Men's Final, Production Team- BBC Sports/BBC One

ENTERTAINMENT PROGRAMME

Ant and Dec's Saturday Night Takeaway, Production Team -ITV Studios/Mitre TV Ltd/ITV

Derren Brown: the Great Art Robbery, Derren Brown, Anthony Owen, Martin Dance, Martin Turner - Objective Productions/Channel 4

Dynamo: Magician Impossible, Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young - Phil McIntyre Television/Inner Circle Films/Red Rocket/Watch

Strictly Come Dancing, Production Team - BBC Entertainment/BBC One

COMEDY AND COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAMME

The Graham Norton Show, Production Team - So Television/BBC One

A League of Their Own, Danielle Lux, Murray Boland, David Taylor, Jim Pullen - CPL Productions/Sky One

The Revolution Will Be Televised, Jolyon Rubinstein, Heydon Prowse, Mark Talbot, Joe Wade - Hat Trick Productions/BBC Three

Would I Lie To You?, Peter Holmes, Ruth Phillips, Rachel Ablett, Barbara Wiltshire - Zeppatron/BBC One

SITUATION COMEDY

Count Arthur Strong, Steve Delaney, Graham Linehan, Richard Boden - Retort/Komedia/Delightful Industries co-production/BBC Two

Him & Her: the Wedding, Kenton Allen, Stefan Golaszewski, Lyndsay Robinson, Richard Laxton - Big Talk Productions/BBC Three

The IT Crowd, Graham Linehan, Richard Boden - Retort (part of FremantleMedia UK)/Channel 4

Toast of London, Kate Draughton, Arthur Matthews, Matt Berry, Michael Cumming - Objective Productions/Channel 4

RADIO TIMES AUDIENCE AWARD (voted for by members of the public)

Breaking Bad

Broadchurch

Doctor Who: Day of the Doctor

Educating Yorkshire

Gogglebox            

The Great British Bake Off

To contact the editor, e-mail:

  • Rate this Story
  • 0
  • 0
This article is copyrighted by IBTimes.com.au, the business news leader

Join the Conversation

IBTimes TV
E-Newsletters

We value your privacy. Your email address will not be shared.