AACTA Awards 2014: 3rd Aussie Oscars Complete List of Nominees [VIDEO]

  • Rate this Story
  • 0
  • 0

By Floyd Allen | December 5, 2013 7:41 PM EST

It’s time for the Australian Oscars once again and the top films and television programs for 2013 will receive honors in no time. The third Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA) has announced its nominees Tuesday, Dec. 3, 2013.

Among the leading films bestowed recognition by organizers of the Aussie Oscars this year include Baz Luhrmann’s “The Great Gatsby,” with 14 nominations and Kim Mordaunt’s “The Rocket,” with 12 honors.

The two leading films will battle against top films of the year including “The Turning,” with four nominations. The film with multiple directors are nominated for best film, best directing, and best actors and actresses for the lead categories.

According to The Hollywood Reporter, the AACTA 2014 also named Catriona McKenzie’s “Satellite Boy,” Ivan Sen’s “Myrstery Road” and Tony Krawitz “Dead Europ” as other top nominees at the next Aussie Oscars.

Award’s for the top films and television programs will be presented at the event’s ceremonies initially scheduled at the Awards Luncheon on Tuesday, Jan. 28, 2014 and the main event at the 3rd AACTA Awards Ceremony on Thursday, 2014.

Scroll down and watch the video featuring the coveted Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA 2013).

3RD AACTA AWARDS NOMINEES - FULL LIST of nominees from The Australian.

TELEVISION

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN'S TELEVISION SERIES
• DANCE ACADEMY - SERIES 3 Joanna Werner - ABC3
• NOWHERE BOYS Tony Ayres and Beth Frey - ABC3
• PELEDA Luke Jurevicius and Nathan Jurevicius - ABC3
• YOU'RE SKITTING ME - SERIES 2 Toni Malone and Damian Davis - ABC3

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY OR LIGHT ENTERTAINMENT SERIES
• THE AGONY OF LIFE Adam Zwar, Nicole Minchin and Amanda Brotchie - ABC1
• GRUEN NATION - SERIES 2 Sophia Zachariou, Jo Wathen, Wil Anderson and Jon Casimir- ABC1
• PLEASE LIKE ME Todd Abbott - ABC2
• SHAUN MICALLEF'S MAD AS HELL Peter Beck and Shaun Micallef - ABC1
• UPPER MIDDLE BOGAN Robyn Butler and Wayne Hope - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES
• AUSTRALIA'S GOT TALENT - SERIES 7 Greg Beness and Steve Kelly - Nine Network
• MASTERCHEF: THE PROFESSIONALS Margaret Bashfield, David McDonald, Mark Barlin and Tim Toni - Network Ten
• MY KITCHEN RULES - SERIES 4 Rikkie Proost, Matt Apps, Evan Wilkes and Greg Swanborough - Seven Network
• THE X FACTOR - SERIES 4 Jonathon Summerhayes - Seven Network

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES
• OFFSPRING - SEASON 4 John Edwards and Imogen Banks - Network Ten
• REDFERN NOW - SERIES 2 Darren Dale and Miranda Dear - ABC1
• SERANGOON ROAD Paul Barron and Nick North - ABC1
• WENTWORTH - SERIES 1 Jo Porter and Amanda Crittenden - FOXTEL - SoHo

AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Kylie du Fresne and Sue Taylor - ABC1
• MRS BIGGS Kwadjo Dajan and Tony Wright - Seven Network
• POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY John Edwards and Jodi Matterson - Nine Network
• TOP OF THE LAKE Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion and Philippa Campbell - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Rachel Ward - ABC1
• PLEASE LIKE ME Episode 3: Portuguese Custard Tarts Matthew Saville - ABC2
• POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 Geoff Bennett - Nine Network
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Garth Davis - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT OR REALITY SERIES
• BIG BROTHER 2013 Episode 1: Launch Mark Adamson - Nine Network
• HAMISH & ANDY'S GAP YEAR ASIA Episode 1: Week 1 Tim Bartley and Jo Siddiqui - Nine Network
• MASTERCHEF: THE PROFESSIONALS Episode 13: Mansfield Offsite Michael Venables - Network Ten
• STUDIO AT THE MEMO Episode 3: ANNA LUMB/BRIEFS/DON WALKER/SHERIDAN HARBRIDGE/KAKI KING Ken Connor - FOXTEL - STUDIO

AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION
• OFFSPRING - SEASON 4 Episode 13 Debra Oswald - Network Ten
• POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 Samantha Winston - Nine Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babe in Arms Steven McGregor - ABC1
• UPPER MIDDLE BOGAN Episode 5: No Angel Robyn Butler, Wayne Hope and Gary McCaffrie - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
• Ernie Dingo REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 6: Dogs of War - ABC1
• Remy Hii BETTER MAN - SBS
• Lachy Hulme POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY - Nine Network
• Meyne Wyatt REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babe in Arms - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
• Marie Bunel AN ACCIDENTAL SOLDIER - ABC1
• Claudia Karvan THE TIME OF OUR LIVES - ABC1
• Asher Keddie OFFSPRING - SEASON 4 - Network Ten
• Sheridan Smith MRS BIGGS - Seven Network

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
• Alexander England POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 - Nine Network
• Luke Ford POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 2 - Nine Network
• Peter Mullan TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator - FOXTEL - UKTV
• David Wenham BETTER MAN Part 2 - SBS

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
• Kris McQuade WENTWORTH - SERIES 1 Episode 10: Checkmate - FOXTEL - SoHo
• Heather Mitchell POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 - Nine Network
• Robyn Nevin TOP OF THE LAKE Episode 4: A Rainbow Above Us - FOXTEL - UKTV
• Kat Stewart OFFSPRING - SEASON 4 Episode 9 - Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY
• Lisa McCune IT'S A DATE Episode 1: Abandon - ABC1
• Shaun Micallef SHAUN MICALLEF'S MAD AS HELL - SERIES 2 - ABC1
• Robyn Nevin UPPER MIDDLE BOGAN - ABC1
• Josh Thomas PLEASE LIKE ME - ABC2

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Germain McMicking - ABC1
• MRS BIGGS Episode 3 Fabian Wagner - Seven Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 6: Dogs of War Jules O'Loughlin ACS - ABC1
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Adam Arkapaw - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
• MRS BIGGS Episode 3 Ben Lester and Mark Atkin ASE - Seven Network
• POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 Mark Perry - Nine Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 6: Dogs of War Dany Cooper ASE - ABC1
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Scott Gray ASE - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
• AUSTRALIA'S GOT TALENT - SERIES 7 Episode 1: Auditions John Simpson - Nine Network
• MRS BIGGS Episode 5 John Wilkinson, John Hughes AMPS, Clare Howarth, John Senior and John Whitworth - Seven Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babes in Arms Grant Shepherd, Wes Chew, Robert MacKenzie, Tom Lowndes and Sam Gain-Emery - ABC1
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Richard Flynn, Tony Vaccher, John Dennison, Craig Butters, Danny Longhurst and Blair Slater - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION
• MRS BIGGS Episode 3 Bryony Marks - Seven Network
• NOWHERE BOYS Episode 1 Cornel Wilczek - ABC3
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babe in Arms Antony Partos - ABC1
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Mark Bradshaw - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Clayton Jauncey - ABC1
• MRS BIGGS Episode 5 Pat Campbell - Seven Network
• PELEDA Episode 3: The Amber Shard Nathan Jurevicius - ABC3
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Fiona Crombie - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Terri Lamera - ABC1
• MISS FISHER'S MURDER MYSTERIES - SERIES 2 Episode 1: Murder Most Scandalous Marion Boyce - ABC1
• MRS BIGGS Episode 3 Amy Roberts and Kitty Stuckey - Seven Network
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Emily Seresin - FOXTEL - UKTV

SHORT FILM

AACTA AWARD FOR BEST SHORT ANIMATION
• A CAUTIONARY TAIL Pauline Piper and Simon Rippingale
• BUTTERFLIES Warwick Burton and Isabel Peppard
• THE DUKES OF BROXSTONIA - MOJO Stu Connolly
• WOODY Stuart Bowen and Jodi Matterson

AACTA AWARD FOR BEST SHORT FICTION FILM
• THE LAST TIME I SAW RICHARD John Molloy and Nicholas Verso
• PERCEPTION Lyn Norfor and Miranda Nation
• RECORD David Lyons and Dave Szamet
• TAU SERU (SMALL YELLOW FIELD) Rodd Rathjen

DOCUMENTARY

AACTA AWARD FOR BEST FEATURE LENGTH DOCUMENTARY
• I AM A GIRL Rebecca Barry
• ONCE MY MOTHER Rod Freedman
• RED OBSESSION Warwick Ross
• SHADOW OF DOUBT Eve Ash

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY TELEVISION PROGRAM
• DESERT WAR Andrew Ogilvie, Andrea Quesnelle and Phil Craig - ABC1
• FIRST FOOTPRINTS Martin Butler and Bentley Dean - ABC1
• JABBED - LOVE, FEAR AND VACCINES Sonya Pemberton - SBS
• REDESIGN MY BRAIN Paul Scott and Isabel Perez - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY
• AIM HIGH IN CREATION! Anna Broinowski
• I AM A GIRL Rebecca Barry
• RED OBSESSION Warwick Ross and David Roach
• REDESIGN MY BRAIN Episode 1: Make Me Smarter Paul Scott - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Jim Frater - ABC1
• I AM A GIRL Nicola Daley
• KAKADU Episode 4 Nick Robinson and Luke Peterson - ABC1
• RED OBSESSION Lee Pullbrook and Steve Arnold ACS

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN A DOCUMENTARY
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Lawrie Silvestrin ASE - ABC1
• I AM A GIRL Lindi Harrison ASE
• IN BOB WE TRUST Lynn-Maree Milburn, Richard Lowenstein, Andrew de Groot, Lora-Mae Adrao
• REDESIGN MY BRAIN Episode 1: Make Me Smarter Philippa Rowlands ASE - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN A DOCUMENTARY
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Ash Gibson Greig, Ric Curtin, Glenn Martin, Ash Charlton and Chris Bollard - ABC1
• FALLOUT Antony Partos, Livia Ruzic and Keith Thomas
• ONCE MY MOTHER Cezary Skubiszewski, Michael Gissing and Mark Keating
• RED OBSESSION Burkhard Dallwitz, Amanda Brown, Liam Egan and Andrew Neil

FEATURE FILM

AACTA AWARD FOR BEST FILM
• DEAD EUROPE Emile Sherman, Iain Canning and Liz Watts
• THE GREAT GATSBY Baz Luhrmann, Catherine Martin, Douglas Wick, Lucy Fisher and Catherine Knapman
• MYSTERY ROAD David Jowsey
• THE ROCKET Sylvia Wilczynski
• SATELLITE BOY David Jowsey, Julie Ryan and Catriona McKenzie
• THE TURNING Robert Connolly, Maggie Miles and The Turning Ensemble

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION
• THE GREAT GATSBY Baz Luhrmann
• MYSTERY ROAD Ivan Sen
• THE ROCKET Kim Mordaunt
• THE TURNING The Turning Ensemble

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL SCREENPLAY
• 100 BLOODY ACRES Colin Cairnes and Cameron Cairnes
• DRIFT Morgan O'Neill and Tim Duffy
• MYSTERY ROAD Ivan Sen
• THE ROCKET Kim Mordaunt

AACTA AWARD FOR BEST ADAPTED SCREENPLAY
• ADORATION Christopher Hampton
• DEAD EUROPE Louise Fox
• THE GREAT GATSBY Baz Luhrmann and Craig Pearce
• THE TURNING The Turning Ensemble

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY
• DRIFT Geoffrey Hall ACS, Rick Rifici and Rick Jakovich
• GODDESS Damian E. Wyvill ACS
• THE GREAT GATSBY Simon Duggan ACS
• THE ROCKET Andrew Commis ACS

AACTA AWARD FOR BEST EDITING
• THE GREAT GATSBY Matt Villa ASE, Jason Ballantine ASE and Jonathan Redmond
• MYSTERY ROAD Ivan Sen
• THE ROCKET Nick Meyers ASE
• THE TURNING The Turning Ensemble

AACTA AWARD FOR BEST SOUND
• THE GREAT GATSBY Wayne Pashley MPSE, Jenny Ward MPSE, Fabian Sanjurjo, Steve Maslow, Phil Heywood and Guntis Sics
• MYSTERY ROAD Lawrence Horne, Nick Emond, Joe Huang, Phil Judd, Les Fiddess and Greg Fitzgerald
• THE ROCKET Sam Petty, Brooke Trezise, Nick Emond, Sam Hayward and Yulia Akerholt
• SATELLITE BOY Phil Judd, Liam Egan, Nick Emond, Glenn Butler, Les Fiddess and Jennifer Sochackyj

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE
• DEAD EUROPE Jed Kurzel
• DRIFT Michael Yezerski
• THE GREAT GATSBY Craig Armstrong
• THE ROCKET Caitlin Yeo

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN
• ADORATION Annie Beauchamp
• GODDESS Annie Beauchamp
• THE GREAT GATSBY Catherine Martin, Karen Murphy, Ian Gracie and Beverley Dunn
• THE ROCKET Pete Baxter

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN
• ADORATION Joanna Mae Park
• GODDESS Shareen Beringer
• THE GREAT GATSBY Catherine Martin, Silvana Azzi Heras, Kerry Thompson
• THE ROCKET Woranun Pueakpun, Sylvia Wilczynski

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR
• Leonardo DiCaprio THE GREAT GATSBY
• Sitthiphon Disamoe THE ROCKET
• Ewen Leslie DEAD EUROPE
• Hugo Weaving THE TURNING

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS
• Rose Byrne THE TURNING
• Carey Mulligan THE GREAT GATSBY
• Tasma Walton MYSTERY ROAD
• Naomi Watts ADORATION

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTOR
• Marton Csokas DEAD EUROPE
• Joel Edgerton THE GREAT GATSBY
• Thep Phongam THE ROCKET
• Angus Sampson 100 BLOODY ACRES

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTRESS
• Elizabeth Debicki THE GREAT GATSBY
• Isla Fisher THE GREAT GATSBY
• Mirrah Foulkes THE TURNING
• Alice Keohavong THE ROCKET

Credit: YouTube/The Star

To report problems or to leave feedback about this article, e-mail:

To contact the editor, e-mail:

  • Rate this Story
  • 0
  • 0
This article is copyrighted by IBTimes.com.au, the business news leader

Join the Conversation

IBTimes TV
E-Newsletters

We value your privacy. Your email address will not be shared.